FacebookTwitterПідписатися на RSS

Гігієна дітей раннього дошкільного віку

Гігієна шкіри дитини має велике значення в профілактиці не тільки шкірних, але і інших, особливо, шлунково-кишкових захворювань.

1. Необхідно стежити за тим, щоб дитина весь час перебувала у чистому і сухому одязі.

2. З двох років дітям починають прищеплювати гігієнічні навички по догляду за своїм тілом:

-Правильно вмиватися;

- Мити руки перед їжею і при всякому їх забрудненні (після ігор з піском, спілкування з тваринами, відвідування туалету).

- Щодня оглядати тіло дитини і звертати увагу на появу навіть невеликого почервоніння або сипу.

Якщо на шкірі дитини є дрібні травми (порізи, подряпини, задирки, садна, тріщини) негайно промити кип'яченою водою і змастити йодом або зеленкою.

- Регулярно слідкувати за особистою гігієною дитини:

1) 2 рази на тиждень оглядати вушні раковини, чистити сірку ватною паличкою, у жодному випадку не застосовувати гострі предмети (спиці, шпильки ...);

2) щоденно оглядати голову на педикульоз, у разі виявлення негайно повідомити в дитячий сад;

3) 2 рази на тиждень стригти нігті дитині;

4) підмивати і міняти білизну вранці і ввечері;

5) при появі соматичних ознак у дитини (нежить, чхання, кашель, біль при ковтанні, пронос) відвідувати дитячий сад забороняється;

6) в обов'язковому порядку в шафці у дитини має бути:

- Змінний одяг;

- Гребінець;

- Носовичок;

- Тапочки.

Як правильно одягати дитину?

Багаторічні спостереження показали, що далеко не всі батьки уміють одягнути дитину так, щоб вона і не мерзла, і не перегрівалася. Дуже часто вони одягають дітей таким чином, що ненавмисно, але сприяють зниженню опору дитячого організму до простудних захворювань, гострих респіраторних захворювань. Як результат − хвороби легенів.
Батьки завжди побоюються, що дитині буде холодно, і мало хто з них турбується, що їй може бути дуже жарко. Адже перегрів не менш небезпечний! Здавалося б, усім відомо, що на свіжому повітрі дитина, не скута стінами приміщення, хоче і повинна активно рухатися. При фізичному навантаженні обмінні процеси в організмі посилюються, зростає вироблення тепла: у два рази при ходьбі, у три – при рухомих іграх, у чотири – під час бігу. Постійна ж температура тіла зберігається тоді, коли при підвищеному виробленні тепла збільшується тепловіддача. Якщо ж одяг заважає цьому, легко наступає перегрів.
Діти, одягнені у важкий, дуже теплий одяг, майже половину прогулянки проводять сидячи або стоячи. Показово, що коли тих же дітей переодягнули в легший одяг – комбінезон або куртку з брюками з плащової тканини, вони велику частину прогулянки займалися активними, рухомими іграми. І якщо в першому випадку діти поверталися в приміщення пітними, то в другому шкіра дітей була сухою і рівномірно теплою.
Таким чином, оберігатися від переохолодження і перегріву, а тим самим від простудних захворювань допомагає раціональний одяг. За допомогою одягу ми створюємо навколо свого тіла штучно регульований мікроклімат, який робить наш організм менш залежним від метеорологічних умов середовища.
Теплозахисні властивості одягу в значній мірі залежать від теплопровідності тканин і їх товщини. Тканини одягу складаються з волокон, між якими знаходяться пори, заповнені повітрям.
Дуже важливою гігієнічною вимогою до одягу є повітропроникність, що забезпечує рух і обмін повітря в просторі, якій знаходиться під одежею. Обмін повітря під одягом веде до видалення водяної пари і газоподібних продуктів, що виділяються шкірою. Тому, попередження простудних захворювань виявиться дієвим ще і в тому випадку, якщо раціонально одягати дітей.

Харчове отруєння у дитини, симптоми

На жаль, від харчового отруєння ніхто не застрахований. І як би сильно ви не опікали і не дбали про свою дитину, це може статися і з ним. Маленькі діти дуже часто тягнуть до рота брудні предмети або можуть з'їсти немиті фрукти. Тому кожній мамі необхідно знати і вміти надавати допомогу, якщо її дитина отруїлася.

Отже, тема нашої статті - "Харчове отруєння у дитини, симптоми".

Найпоширенішими бактеріями, які потрапляють в продукти харчування, є Salmonella і деякі види кишкової бактерії Escherichia coli. Основними симптомами, отруєння цими вірусами, бувають діарея, блювота, біль у кишечнику, іноді висока температура.

Ідеальними продуктами для заселення цих бактерій є погано оброблене м'ясо і птиця, риба, спіймана в забруднених водоймах, пошкоджені сирі яйця, молочні продукти, а іноді й сирі овочі й фрукти.

Неправильне приготування і зберігання цих продуктів може бути причиною отруєнь. А при не дотриманні норм і правил гігієни при обробці харчових продуктів, розмноження мікроорганізмів збільшується. Особливо обережними потрібно бути в літній сезон, тому що від жарких і високих температур їжа псується дуже швидко і небезпека харчових отруєнь збільшується. Тепер давайте поговоримо детальніше про харчове отруєння у дитини, симптоми якого також повинні знати всі мами.

Якщо, незважаючи на всі обережності, отруєння продуктами харчування все ж сталося, то в першу чергу організм необхідно позбавити від отрути і токсинів. Найефективніший спосіб - викликати блювоту. Найбільш швидкий варіант це зробити - натиснути на корінь язика чистим пальцем. Для малюків молодше трьох років він не прийнятний, так як дитина може сильно налякатися і захлинутися блювотними масами. Для викликання блювоти у таких маленьких дітей їх потрібно напоїти великою кількістю кип'яченої води. Для малюка дворічного віку двох літрів буде достатньо. Щоб випити таку величезну кількість води, потрібно давати пити невеликими обсягами, але досить часто.

Рідкий і частий стілець теж у своєму роді корисний. Блювота і діарея - це захисна реакція організму, що допомагає швидше очиститися від отруйних речовин. Але негативною стороною є зневоднення. Для того, щоб не допустити цього і допомогти якнайшвидше відновити до нормального стану діяльність кишечника, необхідно частіше пити воду або спеціальні сольові розчини, які можна придбати в будь-якій аптеці. Годувати їжею і знову навантажувати кишечник не можна, до тих пір, поки симптоми не ослабнуть. Якщо такого готового розчину немає у вас під рукою, то приготувати його самостійно нескладно. Для цього потрібно взяти 2-3 моркви середнього розміру, нарізати шматочками і відварити в одному літрі води. Потім у відвар додайте чайну ложку солі, 100 грам родзинок, половину чайної ложки соди і 4 чайні ложки цукру і трохи прокип'ятіть. Моркву можна замінити 100 г родзинок. Після охолодження процідити і можна пити. Груднічку давати по одній-дві чайні ложки цього напою через кожні 6-10 хвилин, дитині старше півтора років дозування збільшується в два рази (три чайних ложки) через кожні 15 хвилин., Можна дати посмоктати заморожені шматочки льоду з соку, приготовленого в домашніх умовах .

Як правило, шести-восьми годин буває досить організму, щоб прийти в себе. Якщо симптоми отруєння тривають довше і з'являються явні ознаки зневоднення, то терміново викликайте лікаря.

У домашній аптечці завжди повинні бути лікарські засоби для швидкої допомоги при отруєнні і сприяють очищенню організму від отруйних речовин. Збираючись у подорож чи поїздку за місто, на дачу, подбайте про те, щоб сунути в кишеню сумочки активоване вугілля, або інші препарати, які може порекомендувати дільничний лікар. Перед вживанням вивчіть в інструкції можливі побічні дії, протипоказання і дозування. Без призначення лікаря не давайте антибіотики та інші сильнодіючі ліки.

Щоб уникнути цього неприємного захворювання потрібно не забувати про міру профілактики. По-перше, її забувайте мити руки перед їжею і перед приготуванням їжі. По-друге, обов'язково залишайте їжу тепловій обробці, особливо в літній період часу. Продукти, що вимагають охолодження, не тримайте при кімнатній температурі. Відразу прибирайте їх в холодильник, як тільки принесли їх з магазину, після використання при приготуванні їжі. Навіть розморожувати продукти потрібно в холодильнику. По-третє, обов'язково мийте кухонний інвентар, посуд гарячою водою та миючими засобами після кожного етапу приготування їжі (особливо, якщо вони стикалися з сирими м'ясом і птицею). По-четверте, збираючи дитині в школу бутерброди, то з вечора покладіть їх у холодильник, а віддайте перед самим виходом. У охолоджених продуктах мікроби розмножуються не охоче. Контейнер для зберігання бутербродів мийте щодня.

І останнє, поясніть дитині яку небезпеку несе в собі купання в забруднених водоймах, а вже тим більше не можна пити воду з них. Сиру воду необхідно доводити до кипіння, а в дачних умовах - кип'ятити 5 хвилин.

Літо – пора свіжих овочів та фруктів і пора… нажаль отруєнь.

Харчові отруєння— це захворювання гострого характеру, що виникають після споживання їжі зараженої певними видами мікроорганізмів, або вякій є мікробні отруйні речовини різного походження.
Серед харчових отруєнь найпоширенішими є харчові токсикоінфекції, які виникають внаслідок споживання їжі, зараженої деякими видами мікробів (сальмонелами, патогенними серотипами кишкової палички, стрептококами та ін.). Характерною ознакою токсикоінфекцій є те, що вони виникають після вживання їжі, уякій міститься велика кількість збудників хвороб.
Найтяжчим із харчових отруєнь бактеріального походження є ботулізм. Недотримання при домашньому консервуванні термінів стерилізації, неякісне миття посуду, овочівта фруктів сприяє розвитку мікробів ботулізму, накопиченню його токсину, який викликає отруєння. Останнім часом почастішали випадки виникнення ботулізму від вживання в’яленої риби домашнього приготування. Інкубаційний період при ботулізмі триває від 6-8 годин докількох днів. Ранніми ознаками захворювання є розширення зіниць, опущення повік, двоїння вочах, відсутність реакції насвітло. При цих симптомах необхідно негайно звертатися за медичною допомогою.

Щоб запобігти виникненню харчових отруєнь мікробного походження дотримуйтесь таких правил:


- не купуйте м’ясо, якщо відсутнє клеймо про ветеринарно-санітарний огляд його;
- захищайте харчові продукти від забруднення, користуйтесь чистим посудом, доброякісною водою, дотримуйтесь правил особистої та виробничої гігієни;
- не вживайте сирого молока;
- качині та гусячі яйця використовуйте тільки длявипікання хлібних виробів;
- суворо дотримуйтесь технології приготування, термінів теплової обробки страв із м’яса та риби, термінів зберігання та реалізації продуктів, які швидко псуються;
- старанно мийте овочі, посуд дляприготування вдомашніх умовах консервів і суворо дотримуйтесь термінів їх стерилізації;
- не допускайте змішування свіже приготованої страви із її залишками попереднього дня;
- не захоплюйтесь приготуванням м’ясних і рибних копченостей вдомашніх умовах;
- усі продукти, що швидко псуються, зберігайте лише нахолоді, слідкуючи за тим, щоб готові длявживання страви не торкалися при цьому сирих м’яса та риби;
- перед вживанням, особливо дітьми, сирих овочів та фруктів, обдавайте їх окропом;
- і останнє, найпростіше, але не менш значиме: завжди перед вживанням їжі старанно мийте руки з милом і привчайте доцього дітей.

Не допустити виникнення харчових отруєнь легше, ніж їх лікувати. Але, якщо уВас чи членів Вашої родини після прийому їжі все ж таки з’явилися перші ознаки харчового отруєння— це підвищення температури тіла, озноб, головний біль, блювання, біль уживоті, пронос та інше, не займайтеся самолікуванням, негайно звертайтеся за медичною допомогою.

Кiлькiсть переглядiв: 186

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.